Aktualitet

Rama nga Brukseli: U lamë jashtë sistemit të vaksinave, ishte tronditëse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:22 - 01/03/21 |
Doriana Çepunaj

Nga Brukseli në një konferencë për mediat Kryeministri Edi Rama, pas takimit të njëmbëdhjetë të Këshillit të Stabilizim-Asociimit midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian vijoi kritikat ndaj BE lidhur me shpërndarjen e vaksinave për Ballkanin Perëndimor.

Rama deklaroi se ishte tronditëse për qytetarët të cilët edhe pse jetojnë në kufi me BE-në të mos bëheshin pjesë e vaksinimit. Ndër të tjera ai theksoi se sot ka 140 vende që nuk kanë nisur vaksinimin, dhe janë 10 vende që kanë 70% të prodhimit të vaksinave teksa u shpreh se shpreson që kjo situatë të zhbllokohet.

“Vlerësoj përpjekjet e bëra nga komisioneri për të qenë në anën tonë në këtë moment kaq delikat, kur ne dhe vendet e rajonit u lamë mënjanë në shpërndarjen e vaksinave. Ishte moment tronditës për njerëzit tanë, pasi, siç e dini, ne nuk jetojmë në kufi të Bashkimit Evropian, por jemi të rrethuar nga vende të BE-së. Populli ynë meritonte të kishin vaksinën njësoj si vendet e tjera. Sot ka 140 vende që nuk kanë nisur vaksinimin, ka 10 vende që kanë 70% të prodhimit të vaksinave. Shpresoj që kjo situatë të zhbllokohet”, tha Rama./Opinion.al

Pas