Rajoni

Kosovë/ Dyfishohet numri i viktimave, 467 persona të infektuar me COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:28 - 01/03/21 |
Semiljana Azizi

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 467 persona dhe janë raportuar 9 viktima.

Kujtojmë se në raport me ditën e djeshme numri i infektimeve dhe viktimave është rritur, pasi dje u regjistruan 453 raste pozitive. Ndërsa për sa i përket viktimave numri është dyfishuar, dje humbën jetën si pasojë e COVID-19 4 persona.

Sipas autoriteteve shëndetësore bëhet me dije se kanë arritur të dalin fitues nga beteja me koronavirusin 214persona.

Sipas IKSHPK-së rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 188 raste, Pejë 42 raste, Ferizaj 29 raste, Podujevë 25 raste, Prizren 24 raste, Gjakovë 21 raste, Mitrovicë 20 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Gjilan 16 raste, Suharekë 13 raste, Lipjan 10 raste, Kamenicë 8 raste, Kaçanik 8 raste, Viti 8 raste, Vushtrri 8 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Rahovec 4 raste, Deçan 3 raste, Klinë 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq dhe Skenderaj.

Pejë 2 raste (65, 63 vjeç), Prishtinë 2 raste (75, 51 vjeç), Deçan 1 rast (77 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Kaçanik 1 rast (55 vjeç), Prizren 1 rast (77 vjeç), Rahovec 1 rast (89 vjeç).

Bëhet me dije se numri total i infektimeve ka shkuar 69.697, ndërkohë që ai i viktimave është 1.608 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë në Kosovë./Opinion.al

Pas