Kryesore

Rama: Nga 3 prilli, e diela e parë e çdo muaji do të jetë dita pa makina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:21 - 24/03/22 |
Opi Nion

Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka njoftuar se duke nisur nga e diela e 3 prillit, çdo e diel tjetër në fillim të muajit do të konsiderohet si e dita pa makina.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan se kjo mas do të shpërbej si dita për kursimin e naftës, por edhe për të mbrojtur mjedisin.

Fillimisht dita pa makina do të shtrihet në qytetet kryesore të vendit, më pas në të gjitha qytetet e Shqipërisë.

Postimi i Ramës:

Nga data 3 prill, e diela e parë e çdo muaji do të jetë si fillim dutë pa makina në qytetet kryesore të çdo qarku. Nëse s’e fikim dot automjetin gjatë gjithë kohës, të paktën ta bëjmë ditëve të pushimit dhe të përdorim biçikletën a ecjen në këmbë.

Fillojmë mënjëherë në koordinim me bashkitë këtë plan kombëtar për kursim, për mjedisin dhe për shëndetin e të gjithëve.

Pas