Aktualitet

Rama në Samitin e BE: Keqardhje për BE, shpresoj që mund t’i ndihmojmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:59 - 23/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama po mban fjalën e tij në konferencën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri Edi Rama ka shprehur keqardhjen për Bashkimin Europian, i cili edhe këtë herë nuk i hapi negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Keqardhje e thellë për BE. Më vjen keq për ta. Shpresoj që mund t’i ndihmojmë. U përpoqa që të them disa gjëra në takim. Do t’i ndaj me ju. Michele na tha se kishim 3 minuta unë i thashë mund të jenë dhe 30 sekonda nëse ata do të mbanin fjalën. Është vërtet diçka shqetësuese që edhe sulmi i një pandemie në shkallë globale, një sulm tragjik dhe një luftë kaq kërcënuese që mund të shndërrohet në luftë tragjike globale nuk kanë mundur t’i bëjnë bashkë. Pra c’të bëjmë? Sigurisht ne kemi shumë për të bërë dhe nga njëra anë unë mendoj që ne e kemi bërë, dhe bëmë tashmë për të mbështetur idenë e presidentit Macron, për objektiv që është politik e strategji i dëshiruar moralisht që është komuniteti i ri evropian”,-tha Rama./Opinion.al

Pas