Kryesore

Rama në Këshillin e Europës: Nuk quhet “Kosovo”, por Republika e KosovësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:43 - 12/10/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga organizmat ndërkombëtare që Kosovën ta shqiptojnë me emërtimin e vetë zyrtar, dhe jo “Kosovo”.

Në fjalimin e tij në Këshillin e Europës, Rama iu përgjigj deklaratave nga zyrtarë rusë, të cilët kanë krahasuar Kosovën dhe Krimenë në Ukrainë.

Presidentin rus Vladimir Putin, Kryeministri Edi Rama e quajti “tiranë që luan me vdekjen”.

“E shkuara nuk është një faqe që mund të shuhet e tëra. Cilat të vërteta zgjedhim të vëmë në dukje? Si mendojmë se jemi e si të tjerët na perceptojnë? Kë të ndjekim? Kë të besojmë? Dhe këtu vij tek çështja kryesore që doja të ngrija me ju sot. Dhe arsyen përse ka rëndësi jo vetëm për ata që janë të prekur drejtpërdrejtë por për të gjithë ne. Ka kombe që jetojnë gjatë gjithë jetës duke mbrojtur me guxim lirinë e tyre të rrethuar nga dhuna. Hipokriza e një bashkësie ndërkombëtare që qëndron mënjanë ndërkohë që ata torturohen. Vërej sa i zellshëm është rezidenti aktual i Kremlinit për të hequr paralele midis Krimesë dhe Kosovës. A nuk do të ishte mrekulli nëse ju këtu të nisnit t’u mësonit dhe të tjerave organizma të politikës ndërkombëtare ta shqiptojnë Kosovën me emrin e vetë zyrtar, jo Kosovo, Republika e Kosovës”,-deklaroi ndër të tjera Kryeministri Edi Rama.

Pas