Aktualitet

Rama në France 24: Zgjedhjet, të ngjashme me vendet e Ballkanit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:51 - 20/06/21 |
Opi Nion

Kryeministri Rama ka dhënë dy ditë më parë një intervistë për televizionin “France 24” me gazetaren Caroline de Camaret.

Ndër të tjera kryeministri shqiptar është pyetur edhe mbi zgjedhjet e 25 Prillit si dhe lidhur me dënimin e ish-Kryeprokurorit Llalla.

Rama tha se Shqipëria ka bërë përpjekje të mëdha për reformën në drejtësi dhe se do të shfrytëzojë çdo mundësi për të përmbushur kushtet e anëtarësimit në BE.

Ndërsa lidhur me zgjedhjet u shpreh se kanë qenë të ngjashme me vendet e Ballkanit dhe Mesdheut.

Gazetarja: Së fundmi pati edhe dënimin me 2 vjet burg të ish-prokurorit Adriatik Llalla. Sa ka avancuar Shqipëria me reformat kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar të cilat janë një kusht i rëndësishëm i Brukselit për hapjen e negociatave?

Rama: Jemi në një betejë për të reformuar sistemin e drejtësisë. Korrupsioni i lartë ka qenë një pengesë e deritanishme për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Shqipëria ka bërë përpjekje të mëdha me reformat në drejtësi dhe në luftën kundër korrupsionit, por ende kemi shumë punë përpara për të arritur standardin e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian

Do të bëjmë ç’është e mundur duke luftuar korrupsionin sidomos në sistemin e drejtësisë dhe do të shfrytëzojmë çdo mundësi për të përmbushur kushtet e vendosura për t’u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian.

Gazetarja: Për zgjedhjet e fundit parlamentare jeni akuzuar nga opozita për zgjedhjet të korruptuara?

Rama: Këtë herë Shqipëria ka zhvilluar zgjedhje të ngjashme me vendet e Ballkanit dhe ato të Mesdheut. Zgjedhjet u zhvilluan të qeta, pa probleme dhe në përputhje me standartet e kërkuara.

 

Pas