-U tha në Opinion

Rama: Misionet diplomatike bojkotojnë zgjedhjet, vënë duart në kokë…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:17 - 25/06/19 |
Geljano Fataj

“Ka shumë mundësi që misionet diplomatike këtu ta bojkotojë monitorimin dhe vëzhgimin e zgjedhjeve”. Kështu deklaroi Zv/kryetari i LSI-së, Luan Rama në emisionin Opinion, duke iu referuar burimeve të tij diplomatike.

Sa i përket mos reagimit të ndërkombëtarëve për situatën dhe çfarë iu diplomatët e huaj, aktorëve politikë të opozitës, Luan Rama tha: Ka dy anë qëndrimi. E para përmes dokumentimit apo dhënies të të gjitha fakteve dhe materialeve që ne disponojmë për qartësim. Nga kontaktet me ndërkombëtarët, pas raportit paraprak të OSBE/OHDIR ka një reflektim tjetër, janë bërë më realist për atë që po ndodh. Në qasjen e tyre nuk ka sens veprimi me kundërshtim më ligjin, ata nuk e kuptojnë dot që institucionet të jenë të kundërvëna. Ata thonë se jemi në konsultë në takime me përfaqësuesit e qeverisë, edhe për opozitën. Ata nuk e kutinë dot kur një kryeministër thotë unë kam një milion vota dhe nuk mendon për pjesën tjetër.

Por përse ndërkombëtarët nuk reagojnë as për përgjimet e publikuara në Bild?

“Ata nuk është se nuk i dinë përgjimet, ata nuk kanë dashur të bëhen pjesë. Ata vënë duart në kokë për mënyrën se si flitet. Ajo që është evidente, është fakti që ka një reagim inkurajues, por jo një reagim për t’i dënuar nga qeveria”./ Opinion.al

Pas