Aktualitet

Rama: Kreditë e këqija prekën ekstremin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:21 - 30/10/15 |
b.f

TIRANE- Kryeminisri Edi Rama duke folur në konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë tha se “kreditë e këqia njohën rritje dhe prekën tavanin e 25%”. Më tej Rama shtoi se “tani jemi në shfirën e 20%, por për të shkuar më poshtë ka nevojë për një transformim të mentalitetit të biznesit në qasjen ndaj bankave”.

Kriza e euros, ka dëmtuar edhe Shqipërinë, tha Kryeministri, pasi jemi vend me ekonomi të vogël ndaj bashkëpunimi ndërkombëtar ekonomik është bërë i domosdoshëm.

Ndërsa Guvernatori i BSH, Genti Sejko deklaroi se aktiviteti ekonomik në vend nuk është ende aty ku duhet. “Ka një potencial të papërdorura ne ekonomi, për t’i shfrytëzuar duhen reforma strukturore”, tha Sejko.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas