Politikë

Rama: Jemi i vetmi vend në rajon me zero taksa për biznesin e vogël


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 29/12/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka thënë sot se Shqipëria është i vetmi vend në rajon me zero taksa për biznesin e vogël.

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Rama tha se tha se gjatë pandemisë janë ndihmuar me ndihmë ekonomike 300 mijë qytetar.

“Afro 300 mijë qytetarë që kanë përfituar direkt pagë lufte nga paketa e parë apo nga paketa e dytë e ndihmës. Ndërkohë, ndihma direkte për biznesin e vogël është konkretizuar nga një hap kurajoz dhe progresist, jo vetëm për këtë fazë, por në afat të gjatë duke hequr taksën për biznesin e votën dhe duke u bërë i vetmi  vend në rajon, se me Europën nuk krahasohemi se aty janë taksat shumë të larta. Ne kemi 0 takse mbi fitimin për biznesin e vogël dhe 0 TVSH për bizneset e vogla me një xhiro deri në 100 mijë dollarë në vit”, tha Rama./ Opinion.al

Pas