Kryesore

Rama: Harbimi i dasmorëve që ngrenë Lulin në krahë si dhëndër i bukur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 20/03/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Kukës ku ka prezantuar dhe deputetët që garojnë nga PS për këtë qark.

Gjatë takimit Rama tha se kjo është skuadra më e mirë që i është ofruar Kukësit, të paktën që nga koha kur në krye të PS është ai vetë dhe se do të ishtë çudi që të votohej skuadra tjetër.

“Nëse shohim skuadrat është habi e madhe si mund të zgjidhet skuadra tjetër. Spo flas për emra, sepse emrat janë udhëheqja e skuadrës – konglomerat; që nga Saliu, Iliri, Monika, Idrizi, Gon Duka, Mesila, Nard Ndoka, Paloka. Ku shkohet me gjithë këta emra? Dulja? Është hata e made, vetëm për punë nuk kanë janë. Dakord për të pi një gotë me ulli Dash Shehi është i lezetshëm, por derir tek gota e dytë, se tek gota e tretë nuk kuptphet asgjë, e kështu me radhë. Në këtë sens them që është koha që shqiptarët të ndahen nga tifozllëku dhe të gjykojnë. Kush është aty për mua kur bie një tërmet, kur bie një virus, kur ka një përmbytje, kur ka një urgjencë? Kush është ai që nuk fle gjumë kur unë kam nevojë që të kem pranë shtetin? Këtyre pyetjeve u jep përgjigje njeriu kur bën një zgjedhje jo të tifozllëkut, jo të ngjyrës së fanelës, atyre që lidhen me një skuadër sporti”, u shpreh Rama.

Duke folur për liderin e demokratëve, ai u shpreh se po bën një fushatë të njëjtë me të viteve të shkuara me ulërima dhe sharje duke  rrezikuar njëkohësisht në këtë situatë Covid.

“Është e pakupturshme që vazhon harbimi i dasmorëve rrugëve të Shqipërisë me Lulin e kthyer në dhëndër, që medemek ja ndalojnë maikinën në mënyrë spontante njerëzit e nuses dhe e ngrenë në krahë si dhëndër i bukur. Ndërkohë që skena është po ajo, tanimë e 100 vjetëve, me flamuj, me dy gishta me ulërima, me sharje, që nuk i adresohen dhëndërit. Adreshen në drejtimin tonë nuk është problem, problem është të ruajmë shëndetin dhe të mos biem në këto nivele. Nuk ka mundësi që dikush që pretendon të drejtojë vendin, të sillet rrugëve të vendit si Borati me kamerat e filmit nga mbrapa në një situatë që do të ishte komike nëse nuk do të ishte e rrezikshme për shëndetin e njerëzve. Është për të ardhur keq”, tha Rama./Opinion.al

Pas