Aktualitet

Vaksinimi i mjekëve nga Kosova,Rama: Presim sasi të madhe, sa ta marrim…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:23 - 20/03/21 |
Opi Nion

Shqipëria ka ofruar vaksinimin për 500 mjekë dhe infermierë të Kosovës të cilët punojnë në vijën e parë të përballjes me COVID. Procesi ka nisur këtë të shtunë në qytetin e Kukësit, ku sikurse mësohet janë vaksinuar 250 persona.

I pranishëm gjatë këtij procesi, Kryeministri Edi Rama u shpreh se është zgjedhur që kjo procedurë të kryhet në Kukës për faktin se kompanitë përkatëse nuk lejojnë nxjerrjen e vaksinës jashtë vendit bleres.

“E ardhmja dihet se cila është, por edhe në të sotmen ne jemi një, jemi bashkë edhe mirë se keni ardhur dhe ne do të bëjmë gjithçka deri në fund. Ne padiskutim do bëjmë prapë, hap pas hapi. Tani presim një sasi të madhe dhe në qoftë se do ta marrim, sapo ta marrim menjëherë do t’ju vëmë në dispozicion. Filluam me 500, do vazhdojmë patjetër, ne nuk do t’ju lëmë në asnjë mënyrë vetëm atje sepse në fund të fundit ne jemi një. Ai shoku në Beograd le të nxjerrë harta e të lozë në facebook, ne jemi një dhe do vazhdojmë të jemi një deri në fund”, tha Kryeministri Rama.

Kryetari Sindikatës së Mjekëve të Kosovës, dr. Blerim Syla, e konsideroi një fillim të bukur vaksinimin e bluzave të bardha.

“Ashtu siç na keni premtuar dhe organizuar nga Ministria e Shëndetësisë 250 mjekë vaksinohen sot e në vijim të tjerët. 500 dozat e para për ne është një fillim shumë i bukur dhe i mirë. Unë uroj dhe falenderoj punonjësit shëndetësor, jam i impresionuar me pritjen që na keni bërë dhe shpresoj t’ja u rikthejmë në një mënyrë tjetër”, tha Syla.

Pas