Aktualitet

Rama: Do ngremë akademinë politike, të mos katandisemi si simotrat e PS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:59 - 02/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama në fjalën e sotme në Asamblenë Kombëtare të PS ka deklaruar se duhet të veprojnë sot nëse nuk duan që të përfundojnë si partitë e tjera. Sipas Ramës socialistët duhet të alarmohen sot për të ardhmen dhe rolin e partisë, dhe për të shmangur kthimin në azil pleqsh duhet të ftojnë të rinjtë në politikë, duke ngritur  një akademi politike.

“Ndaj ne sot duhet të veprojmë ua kemi borxh atyre që vijnë pas nesh dhe jua kemi borxh atyre që i dhanë jetë kësaj partie, që e sollën këtë parti në pushtet që ne kemi këtë privilegj të madh të jemi të gjithë bashkë këtu, udhëheqja e saj. Sot ne duhet të mendojmë për shëndetin dhe forcën e PS për një afat më të gjatë se 4 vite. Duhet të ngrejmë sa më parë e një akademia politike të PS me standarde ndërkombëtare për edukimin e bashkisë dhe jo vetëm të rinjve socialistë.

 Duhet të veprojmë sot. Ua kemi boxh atyre që vijnë pas. Të alarmohen sot për të ardhmen dhe rolin e partisë. Makineria elektorale rrezikon të katandiset si simotrat e saj. Pa kokë dhe krahë.

Hidhni sytë rreth e rotull dhe shikoni ku kanë përfunduar partitë e mëdha. Jeni një ushqim për mendjen politike, pasionin politik”, tha Rama./Opinion.al

Pas