Bota

Raketa ruse godet një shkollë në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:43 - 13/03/22 |
Opi Nion

Një raketë ruse goditi një shkollë në Mykolaiv, në Ukrainën jugore rreth 100 km në lindje të Odessa.

Këtë e ka bërë të ditur guvernatori i rajonit, Vitaly Kim, duke shpjeguar se për momentin ekipet e shpëtimit po gërmojnë në rrënoja.  Ndërkohë, numri i viktimave është rritur në 35 pas sulmit me raketa ruse në një bazë ushtarake pranë Lvivit.

Këtë e raporton guvernatori. Më parë, Guardian kishte përmendur 20 viktima. Maksym Kozytskyy konfirmoi se Rusia ka lëshuar 30 raketa kundër kompleksit i cili ndodhet rreth 25 km nga kufiri me Poloninë, ndërsa informacionet e para flisnin për 8 raketa. “Ky është një sulm i ri terrorist ndaj paqes dhe sigurisë pranë kufirit me BE-në dhe NATO-n”, tha në Tëitter ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksii Reznikov, duke deklaruar se instruktorë të huaj punojnë në qendër. “Informacionet për viktimat janë nën hetim”, shton ministrja e cila bën apel: “Duhet të veprojmë për t’i dhënë fund gjithë kësaj. Mbyllni qiejt!”.

Në Lviv rreth 11 sirena alarmi që paralajmëruan një sulm ajror, më pas alarmi pushoi siç raportoi korrespondenti i ANSA. Sirenat nuk kishin rënë në mes të ditës për disa ditë.

Sipas autoriteteve ukrainase, një gazetar amerikan, Brent Renaud, u vra në Irpin, në periferi të Kievit, nga forcat ruse./Opinion.al

Pas