Aktualitet

Qytetarët do të paguajnë 4€ për të kaluar rrugën e Arbrit?Si përgjigjet ministrja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 03/11/21 |
Opi Nion

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, po diskutohet lidhur me projekt-ligjin për buxhetin e vitit 2022, ku po parashtrohet nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Dalina Ibrahimaj.

Ndërsa nuk kanë munguar pyetjet edhe nga deputetët e opozitës. Një nga pyetjet e deputetes së Partisë Demokratike, Dhurata Çupi, për ministren Ibrahimaj, ishte nëse qytetarët do të paguajnë taksë për të kaluar në rrugën e “Arbrit”.

Çupi: Në kontratë thuhet që do vendoset taksa 4 euro për dibranët që do kalojnë në rrugë për të ardhur në Tiranë? Dhe 4 euro të kthehet në Dibër. Është parashikuar kjo taksë?

Pyetjes ministrja iu përgjigj duke thënë se aktualisht nuk ka asnjë parashikim buxhetor për të paguar tarifë për rrugën.

Ibrahimaj: Ne jemi ministria e financave dhe ekonomisë, ne bazohemi në kërkesa që janë zyrtare dhe për këtë kërkesë nuk ka asnjë parashikim buxhetor aktualisht. Ky është koncesion, ne kemi parashikuar pagesën e këtij koncesioni në bazë të çfarë dokumentacioni kemi aktualisht në dispozicion dhe në bazë të kontratës koncesionare./Opinion.al

Pas