Bota

Qeveria e Finlandës vendos anëtarësimin në NATO, kërkesa në parlament


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 15/05/22 |
Opi Nion

Qeveria e Finlandës njoftoi të dielën se do të aplikojë për t’u bashkuar me NATO-n, duke hequr dorë nga neutraliteti i dekadave të luftës dhe duke injoruar kërcënimet ruse për hakmarrje të mundshme, ndërsa vendi nordik përpiqet të forcojë sigurinë e tij pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Vendimi u njoftua në një konferencë të përbashkët shtypi të dielën me Presidentin Sauli Niinistö dhe kryeministren Sanna Marin, të cilët thanë se masa duhet të ratifikohet nga parlamenti i vendit përpara se të zyrtarizohet.

“Ne shpresojmë se parlamenti do të konfirmojë vendimin për të aplikuar për anëtarësim në NATO,” tha Marin gjatë një konference shtypi në Helsinki të dielën.

Ky hap do ta sillte aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA në kufirin 830 milje të Finlandës me Rusinë, por mund të duhen muaj për t’u finalizuar pasi legjislaturat e të 30 anëtarëve aktualë duhet të miratojnë aplikantët e rinj.

Ai gjithashtu rrezikon të provokojë zemërimin e Rusisë, presidenti i së cilës Vladimir Putin i tha homologut të tij finlandez Sauli Niinistö të shtunën se braktisja e neutralitetit ushtarak dhe bashkimi me bllokun do të ishte një “gabim”, sipas një deklarate të Kremlinit. Të shtunën, Rusia ndërpreu furnizimin me energji elektrike në vendin nordik pas problemeve në marrjen e pagesave.

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, gjatë së cilës Finlanda u pushtua nga Bashkimi Sovjetik, vendi ka qenë ushtarakisht i paangazhuar dhe nominalisht neutral për të shmangur provokimin e Rusisë. Ajo ka kënaqur shqetësimet e sigurisë së Kremlinit nganjëherë dhe është përpjekur të mbajë marrëdhënie të mira tregtare.

Pushtimi i Ukrainës e ka ndryshuar këtë qasje./Opinion.al

Pas