Aktualitet

Qëlloi me armë zjarri pas sherrit me nënkryetarin e degës, arrestohet anëtari i PDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 29/11/22 |
Opi Nion

Ka rënë në prangat e policisë anëtari i Partisë Demokratike, 53-vjeçari Van Rica, i cili qëlloi me armë zjarri pas sherrit me nënkryetarin e degës së PD-së në Laç, Kastriot Marku.

Konflikti ndodhi mbrëmjen e djeshme gjatë një mbledhjeje në degën e PD-së.

Rica ishte mbështetës i një kandidati tjetër në primare dhe gjatë debatit qëlloi me armë zjarri në drejtim të derës së degës dhe më pas u largua.

Ndërkohë uniformat e akuzojnë 53-vjeçarin për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “Kanosja” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kurbin, në vijim të veprimeve për konfliktin e ndodhur pasditen e djeshme, në zyrën e degës lokale të një subjekti politik, ku njëri prej anëtarëve ka qëlluar me armë zjarri, kanë vijuar kontrollet për kapjen e shtetasit të shpallur në kërkim V. R. Si rezultat i kontrolleve, u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit V. R., 53 vjeç, banues në Kurbin, punonjës i SHPSF-së.

Ky shtetas, gjatë takimit për zgjedhjet primare, të zhvilluar nga dega lokale e një subjekti politik, në Kurbin, pas një debati, ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të derës dhe më pas është larguar. Në cilësinë e provës materiale është sekuestruar arma e zjarrit tip pistoletë. Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kurbin, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Kanosja”, “Mbajtja pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe e municionit” dhe “Prishja e qetësisë publike”“, tha dhe policia në një njoftim për mediat.

Pas