Aktualitet

Putin në G20: Ka edhe në mes jush financues të ISIS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:06 - 16/11/15 |
b.f

Antalia (Turqi) – Përmes një dokumenti që përmban 9 pika, dedikuar luftës kundër terrorizmit, shtetet e G20­-ës janë angazhuar që të godasin financuesit e Shtetit Islamik. Ndër masat që do të ndërmerren është bllokimi i të ashtuquajturve “foreign fighters”, luftëtarët e huaj, dhe pengimi i propagandës së ISIS­it në web.

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se ISIS financohet nga 40 vende, përfshirë edhe ato të G20­-ës. “Kemi raste bazuar në të dhënat tona. Njësi të ISIS financohen privatisht nga disa individë. Paratë vijnë nga 40 vende dhe në disa raste nga G20”­ deklaroi Putin.

Ndërkohë presidenti amerikan Barack Obama theksoi se shkatërrimi i organizatës barbare është ultimatum. Shefi i Shtëpisë së Bardhë bëri të ditur se sulmet ajrore kundër ISIS janë intensifikuar, ndërsa paralajmëroi se do të përmirësohet edhe koordinimi për ndërhyrje nga toka. “Të bashkuar kundër këtij kërcënimi. G20 ra dakord për të ndihmuar më shumë sirianët.

Të ndërpresim burimet e financimeve ndaj ISIS. Ultimatum, të shkatërrojmë organizatën barbare. ISIS është fytyra e djallit.”­ deklaroi Obama. Liderët e 20 vendeve nënvizojnë rëndësinë e marrjes së masave për të penguar terroristët që të përdorin teknologjinë për të frymëzuar apo kryer akte dhune. Gjatë samitit të G20 u theksua se terrorizmi nuk mund të lidhet me asnjë besim fetar, nacionalitet, civilizim apo grup etnik.

“Sulme si ato të 13 nëntorit në Paris nuk mund të justifikohen në asnjë formë. Ky duhet të jetë prioritet për të gjitha vendet. Terrorizmi duhet të përballohet përmes një pune të përbashkët.”­ theksojnë liderët e G20­ës. /balkanweb/

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. jam Avokate pare fundit nga korriku 2003 e ne vazhdim e ISIS ku njohe si mama femijen vete,Gjithcka juve publikoni une kam vite prekur nga afer reale studente te shkolluar ne Syri Egjypt Turqi emrat nuk beje publike por jane ne medjat vizive shkruara sepse gazetare shume kerkonin informacion une kurre as sot,Per vete titulin ku jam grua kurajuese luftes kunder ISIS nga Amerika 26,01.2015 dhe fedele USA me 11,01 2015 nda drejtori zyres shtypit te President Barak Obama,RDM,,,,,,,,,,,,,,, Turp te degjoi Killer Putinin ushqyhesi me arme apo Vucic ku nga Beogradi nisen rekruta djeme trevave tone ka ushqyhes me arme leke nga shtetet,,,,,,,,,,, nuk tregoi por te fuqishem ata nxiten emer fese islamike sigurt ku duan te c ekulibrojne harmonine fetare Klientet mi urenin per vdekje te paret katoliket dytet ortodoksit,,,,,,,,,,,,,,,,lutem per viktimat ne Paris ku kam prekur nga afer jetonte im bire tashme vdekur aksident kam miqe kupunoi jetojne atje fale Zotit jane mire flm per informimin tuaj the best Arberi USA PAQE NE BOTE

Pas