Bota

Putin kërcënoi me armë bërthamore, Shtëpia e Bardhë: Të zvogëlojmë retorikën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:41 - 28/02/22 |
Opi Nion

Administrata e Biden-it dëshiron të ulë retorikën pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi që forcat e parandalimit të vendit të tij – të cilat përfshijnë armët bërthamore – të vihen në gatishmëri të lartë, tha Shtëpia e Bardhë të hënën.

“Ne e kemi parë këtë model nga Presidenti Putin gjatë muajve të fundit dhe madje edhe më parë, ku ai kërcënon për të justifikuar një veprim agresiv më të madh”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

“Rusët janë zotuar të ndërmarrin hapa për të reduktuar kërcënimet bërthamore”, shtoi ajo. “Të gjithë e dinë se kjo nuk është një luftë që mund të fitohet”.

Psaki tha se SHBA ka “përgatitjet e veta” dhe “aftësinë dhe kapacitetin e vet për tu mbrojtur, por nuk kanë ndryshuar nivelet e alarmit.

“Ne nuk kemi ndryshuar alarmet tona, dhe nuk kemi ndryshuar vlerësimin tonë në atë front”, tha ajo. “Ajo që ne duam të bëjmë tani është të zvogëlojmë retorikën.”

Presidenti amerikan Joe Biden do të flasë për situatën në Ukrainë gjatë një fjalimi të martën, konfirmoi ajo.

Biden do të flasë për “faktin që Presidenti ka ndërtuar një koalicion vendesh në mbarë botën që do të vendosin sanksione ndaj Rusisë” -tha ajo./Opinion.al

Pas