Bota

Putin i jep titull nderi brigadës së akuzuar për krimet në Bucha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:25 - 18/04/22 |
Opi Nion

BBC shkruan se presidenti rus Vladimir Putin i ka dhënë titull nderi një brigade të akuzuar nga Ukraina për kryerjen e mizorive në qytetin e Bucha.

Një dekret i nënshkruar nga Putini i dha Brigadës së 64-të të Pushkës Motorike titullin “Roje” për “heroizmin dhe guximin masiv, këmbënguljen dhe guximin” e anëtarëve të saj.

Ukraina thotë se më shumë se 300 civilë u vranë nga rusët në Bucha, ndërsa Moska mohon çdo përfshirje.

Putin nënshkroi gjithashtu një dekret që përcakton një pagesë prej 5 milionë rubla shtesë (47,200 £; 62,000 dollarë) nëse një roje kufitare ruse vdes ndërsa shërbente në kufirin ukrainas, si dhe në kufijtë e rajoneve Donetsk dhe Luhansk.

Masa është marrë “për të ofruar masa shtesë të mbështetjes sociale për personelin e shërbimit të agjencive kufitare të Shërbimit Federal të Sigurisë dhe anëtarëve të familjeve të tyre”,-tha agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass./Opinion.al

Pas