Bota

Ukraina: Rusia po fillon ofensivën e re në lindje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 18/04/22 |
Opi Nion

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë deklaruar se po shohin shenja që Rusia po fillon ofensivën e saj të re në Ukrainën lindore.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka deklaruar se përpjekjet kryesore të Rusisë tani janë të përqendruara në vendosjen e kontrollit të plotë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk me intensifikimin e veprimeve ushtarake në Kharkiv.

Në postim thuhet po ashtu se lufta për Mariupolin vazhdon dhe ushtria ruse po fokusohet në marrjen e kontrollit të plotë të zonës.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura shton se Rusia vazhdon të shkelë rregullat e së Drejtës Ndërkombëtare Humanitare dhe po bllokon iniciativat për evakuimin e civilëve nga vendbanimet e pushtuara.

Pas