Politikë

Pushimet e padrejta në punë, Meta: Faturën tani e tutje ta paguajë zyrtari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:58 - 11/02/19 |
b.f

Presidenti Ilir Meta, ka qenë i pranishëm paraditen e sotme në konferencën e organizuar nga INFOÇIP, me temë “Marrëdhëniet e punës dhe shqyrtimi gjyqësor”. Meta ka nënvizuar në fjalën e tij se aktualisht fatura e gjyqeve të fituara nga punonjësit ndaj shteti, si pasojë e pushimeve të padrejta nga puna është 15 milion euro.

Meta ka kërkuar ndryshime në Kodin Penal, ku kjo faturë tani e tutje tu faturohet zyrtarëve që shkelin marrëdhëniet e punës, dhe nuk kanë pse ta paguajnë taksapaguesit.

Meta, po ashtu nënvizoi që duhet të plotësohet trupa e nevojshme gjyqësore në Gjykatën Administrative me qëllim të mos pasur vonesa në vendime.Dl

Pas