Life Style

Kush triumfoi në “Grammy Awards”, ja lista e plotë e fituesëve


               Publikuar në : 12:50 - 11/02/19 |
el ida

Ka përfunduar edicioni i 61-të i mbrëmjes më të madhe muzikore të vitit, “Grammy Awards”. Pas performancave të shkëlqyera nga shumë prej artistëve më të famshëm të industrisë muzikore, nata e “Grammy”-t ndau disa çmime.

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ia doli të fitojë çmimin “Kënga më e mirë ritmike”, për këngën “Electricity” (bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo).

Më poshtë është lista e plotë e çmimeve dhe fituesëve përkatës:

“Album of the year”: (Kacey Musgraves – Golden Hour)

“Record of the year”: (Childish Gambino – This Is America)

“Song of the year” : Childish Gambino – This Is America

“Best new artist”: (Dua Lipa)

“Best pop solo performance”: (Lady Gaga – Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?))

“Best pop duo/group performance”: (Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow)

“Best traditional pop vocal album”: (Willie Nelson – My Way)

“Best pop vocal album” :(Ariana Grande- Sweetener)

“Best dance recording”: (Silk City & Dua Lipa ft Diplo & Mark Ronson – Electricity)

“Best rock performance”: (Chris Cornell – When Bad Does Good)

“Best metal performance”: (High On Fire – Electric Messiah)

“Best rock album”: (Greta Van Fleet – From The Fires)

“Best alternative album”: (Beck – Colors)

“Best R&B performance”: (H.E.R. Featuring Daniel Caesar – Best Part)

“Best urban contemporary album”: ( The Carters – Everything Is Love)

“Best rap song”: (Drake – (God’s Plan))

“Best rap album”: (Cardi B – Invasion Of Privacy)

“Best country album”: (Kacey Musgraves – Golden Hour)

“Best musical theatre album”: (The Band’s Visit)

“Producer of the year, non-classical”: (Pharrell Williams)

“Best music video”: (Childish Gambino – This Is America)./E.M

 

Pas