Aktualitet

Pse nuk e përjashtoni Alibeajn nga PD? Si përgjigjet BerishaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:43 - 26/11/22 |
Opi Nion

Kreu i PD, Sali Berisha, është pyetur nga qytetarët në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, se pse nuk e përjashton nga partia Enkelejd Alibeajn.

Berisha tha se Enkelejd Alibeaj nuk përjashtohet nga partia pasi në statut është hequr neni i përjashtimeve.

Kryedemokrati nuk la pa përmendur ish kreun e PD Lulzim Basha të cilin e akuzon si të përfshirë në projektin e ndërtimit të Portit të Durrësit.

Pyetje: Pse nuk e përjashtoni Enkelejd Alibeajn?

Sali Berisha: Pyetja është normale, por ne hoqëm nga statuti nenin e përjashtimit me besimin më të madh se procesi në të cilin po kalonte PD ose në këtë proces duhet të dominonin përpjekjet për ribashkimin e të gjithë kontributorëve, investitorëve, aksionerëve politikë të kësaj partie.

Jo vetëm nuk kemi nen përjashtimi, por kemi një nen që autorizon cilindo që nuk bie dakord me kryetarin të krijojë fraksion brenda kësaj partie.

Ne i ndjekim, mirëkuptojmë. I dashur demokrat, ju i shikoni vetë zhvillimet se çfarë dalin njëra pas tjetrës, super skandalet e atij që besimin tonë për 8 vite e kishte varur në gozhdën e Edi Ramës.

Dhe kishte vendosur njëlloj si ai të pasurohej në mënyrën më të paligjshme në një seri aferash si është ajo e Durrësit.

Ajo që mund të themi se opozita e vërteta e pamohueshme pësoi një infeksion të rëndë dhe akti absolutisht më makabër, armiqësor, makbethian i Ramës pas grabitjes së votës, është grabitja e kreut të opozitës shqiptare në mënyrën më mafioze, më të rëndë, papranueshme.

Ndaj ta marrim si një proces këtë, të tregojmë durim janë qyetarët që e shihin për kë punon secili kush mbron interesat e kush është i emëruar.

Në fund të këtij procesi ne do kemi fitoren që meritojmë kurse të tjerët do marrin atë vend që u rezervon historia bukëshkalësve, pengjeve etj.

Pas