Life Style

Pse ishte e pamundur paqja mes turqve dhe shqiptarëve sipas Ismail QemalitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 23/02/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 15 korrikut 1911, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit, gjatë vizitës së tij në Vjenë, mbi marrëdhëniet turko-shqiptare.

Vjenë, 14 korrik.

 Deputeti shqiptar Ismail Bej Qemali, i intervistuar, tha se paqja është e pamundur midis turqve dhe shqiptarëve.

 Gjithçka që është thënë për një pajtim të afërt është larg së vërtetës.

 Turqia nuk u ka bërë asnjë propozim shqiptarëve dhe deputeti parashikon që do të ketë ndërlikime serioze.

 Qemal beu propozon të informojë kabinetet e Vjenës, Shën Petersburgut dhe Londrës mbi situatën e vërtetë.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1911-paqja-sipas-deputetit-shqiptar-ismail-qemali-eshte-e-pamundur-midis-turqve-dhe-shqiptareve-per-kete-arsye/

Pas