Bota

Protestat në SHBA/Iu dha pica falas, policia qëllon për vdekje 53-vjeçarin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 07:41 - 03/06/20 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me protesta të dhunshme pas vrasjes nga policia të George Floyd.

Ndërkohë,  një tjetër rast tragjik është regjistruar në SHBA. Një 53-vjeçar i identifikuar si David McAtee, i cili kishte shpërndarë pica falas për policat gjatë protestës, është qëlluar për vdekje prej tyre dhe ushtarët e Gardës Kombëtare në Louisville.

Familja e McAtee pretendon se 53-vjeçari humbi jetën teksa ishte duke mbrojtur të mbesën e pranishme në protestë, e cila gjithashtu “ra pre” e dhunës së ushtruar nga policët.

Raportohet se Shefi i Policisë së Loouisville-t, Steve Conrad, është pezulluar nga detyra pasi kryetari i qytetit Greg Fischer mësoi se oficerët i kishin kamerat e fikura gjatë vrasjes tragjike.

“Ky lloj dështimi institucional nuk mund të tolerohet. Prandaj vendosa që të pezulloj nga detyra Steve Conard”, u shpreh Fischer./ Opinion.al

David McAtee

Pas