Bota

Protesta në SHBA, pritet të ngrihen akuza për shkarkimin e Trump


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:50 - 08/01/21 |
Doriana Çepunaj

Burime nga Dhoma e Përfaqësuesve bënë me dije për CCN se demokratët do të ngrenë akuza për shkarkimin e presidentit Donald Trump, pas ngjarjeve të dhunshme gjatë seancës së Kongresit ku po certifikohej fitorja e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale.

Sipas CCN, demokratët nuk do të humbin kohë në ngritjen e këtyre akuzave dhe do ta bëjnë këtë lëvizje që ditën e hënë.

Në protestën e dy ditëve më parë, mbështetësit e Trump hynë brenda selisë së Kongresit, në një akt që nuk kishte ndodhur prej më shumë se 200 vitesh.

Kjo do të ishte hera e dytë që ngrihen akuza për shkarkim ndaj Presidentit ende në detyrë Donald Trump.⁠⁠ Në Dhjetor 2019, Trump u akuzua për abuzim të pushtetit dhe pengim të Kongresit. Por Senati e liroi atë nga të dyja akuzat shkurtin e kaluar./Opinion.al

Pas