Aktualitet

Protesta e pedagogëve, Rama: Do të futen në grevë urie për ti shërbyer rublave ruseBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:44 - 02/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama reagoi sot për paralajmërimin e Sindikatës së Pedagogëve për të hyrë në grevë urie nëse nuk realizohen kërkesat e tyre nga qeveria.

Gjatë inaugurimit të një shkolle në Qesarakë Rama tha se grevë urie për rroga bëjnë njerëzit pa fe, pa flamur, pa din e pa iman.

“Grevë urie për rroga bëjnë njerëzit pa fe, pa flamur, pa din e pa iman. Grevë urie për rroga nuk bëjnë prindërit e këtyre të cilët me siguri shumica i kanë të ardhurat më pak se SHIK-si që urdhrat i merr nga fortorja e baltës, por nuk bën grevë urie. Është institucion i lartë për të cilin luftohet për të drejta themelore, aq më tepër në këto kushte rritjen më të madhe për rroga e kanë pasur pedagogët, nuk iu është rritur rroga 15% mësuesve, që janë bashkë me fëmijët këtu, edhe pse kanë punë më të vështirë se shumë prej atyre që mbajnë emrin e pedagogët. Si mundet një misionar i arsimit të deklarohet publikisht se nuk ia vlen të jesh pedagogë. Ai s’mund të jetë më pedagog, për është autonomia jo e drejta jonë tu’ tregojmë vendin”, tha Rama.

Më tej, Rama e cilësoi Sandër Kovaçin, kreun e Shoqatës së Pedagogëve si SHIK-s që do të hyjë në grevë urie për ti shërbyer Partisë Demokratike.

“SHIK-si do të futet në grevë urie për ti shërbyer atyre të rublave ruse dhe jo atdheut. Më vjen mirë që ne sot jemi sot mund tu themi 3 fëmijëve të Klodian Tonushit që janë fëmijë të kësaj republike dhe se deri në fund të rrugëtimit të tyre para se të dalin në jetë, do jenë të mbështetur financiarisht nga shteti dhe në aspektin financiar, paga e babait do të vijë në shtëpi, jo një pagë e vetme, por më shumë për të 3 ata që nëna e tyre të mos ketë stres dhe të ardhurat për shkollimin e tyre të jenë të ardhurat që babai i tyre do të donte të kishte”, tha Rama.

Pas