Kryesore

Prokuroria ndryshon aktakuzën ndaj Hashim ThaçitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:04 - 30/09/22 |
Opi Nion

Gjyqtari i Procedurës Paraprake të Gjykatës Speciale, Nicolas Guillou, ka miratuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Hagës për të ndyshuar akt-akuzën ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit.

Prokuroria Speciale ka kërkuar që nga aktakuza të hiqen pretendimet për krime në qytetin e Ferizajt. Prokuroria Speciale e Hagës shpjegon se nuk  a prova të pamjaftueshme për të vërtetuar pretendimet e Ferizajt.

“Prokuroria Speciale kërkon leje për të ndryshuar aktakuzën e Konfirmuar, që të hiqen pretendimet për krime të kryera kundër të paktën një viktime ndërmjet rreth [Redaktuar] 1999 në një shtëpi ose rreth Ferizajt. Prokuroria Speciale e Hagës shpjegon se ka vendosur të mos mbështet në provat e [Redaktuar] dhe se konsideron se ka tani nuk prova të pamjaftueshme për të vërtetuar pretendimet e Ferizajt”, thuhet në dokumentin e publikuar në faqen e Dhomave të Specializuara.

Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi ish-drejtues të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ndodhen në qendrën e paraburgimit të Gjykatës së Posaçme në Hagë nga nëntori i vitit 2020.

Aktakuza ndaj tyre lidhet me pretendinme për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Pas