Aktualitet

Putin njofton aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:38 - 30/09/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar zyrtarisht synimin e Kremlinit për të aneksuar gati një të pestën e Ukrainës në shkelje të hapur të ligjit ndërkombëtar.

Sipas CNN, pasi procesi të përfundojë zyrtarisht, Moska do të njohë katër rajone të Ukrainës si territor rus: Luhansk dhe Donetsk – shtëpia e dy republikave separatiste të mbështetura nga Rusia ku luftimet kanë vazhduar që nga viti 2014 – si dhe Kherson dhe Zaporizhzhia, dy zona në Ukrainën jugore që janë pushtuar nga forcat ruse menjëherë pas fillimit të pushtimit.

Njoftimi i aneksimit pason të ashtuquajturat referendume në rajonet që u hodhën poshtë dhe u quajtën  mashtrim nga Ukraina dhe vendet perëndimore.

Pas