Aktualitet

Prokuroria kërkon 2.8 vite burg për gjyqtarin që iu gjetën 300 mln lekë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 17/09/18 |
b.f

Prokuroria kërkon dënimin me 2.8 vjet burg për gjyqtarin Shkëlqim Miri, pasi u pranua kërkesa për gjykim të shkurtuar.

Prokuroria gjithashtu ka kërkuar heqjen e së drejtës së ushtrimit të detyrës si gjyqtar për 3 vite dhe vendosjen e sekuestros vetëm për 30 mije euro. Pjesa tjetër e parave që iu kapën në banesë, 144 mijë euro, 1 mijë USD dhe 10 milionë lekë u vendos që ti kthehen gjyqtarit.

Ndërsa për të afërmin e tij, Kujtim Miri u kërkua dënimi me 2.6 vjet burg.

Arrestimi i tij u bë një vit më parë pas një hetimi të nisur nga prokuroria nën akuzen e korrupsionit. Dyshohet se Miri ka përfituar shumen prej 20 mije eurosh në këmbim të ndryshimit të kualifikimit të veprës penale.

Dyshohet se gjyqtari ka ndryshuar akuzën nga vrasje në plagosje të rëndë me dashje për Gentian Dodën, i ekstraduar kohë më parë nga Los Anxhelos, në SHBA.

Në fillim të nëntorit, 2017 gjatë kontrollit të banesës iu gjetën 300 milionë lekë në shtëpi. Ai ishte emëruar që prej vitit 2010 në Gjykatën e Apelit të Tiranës. Deri në vitin 2012-të ka qënë anëtar i KLD-së.

Pjesë nga pretenca e prokurorisë

Pas