Aktualitet

Procesi në Gjykatën Administrative, BKH mbyll fazën e katërt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 27/10/20 |
Opi Nion

Vijon procesi i ngritjes së Byrosë Kombëtare të Hetimit. Sot është mbyllur faza e katërt e vlerësimit të kandidatëve që konsistoi në shkrimin e një eseje.

Ndërkohë, një padi është paraqitur në Gjykatën Administrative për procesin e përzgjedhjes së kandidatëve të fazës së tretë të testit fizik.

Disa prej aplikantëve të skualifikuar kanë ankimuar procesin pasi sipas tyre nuk ka pasur transparencë në përllogaritjen e pikëve në testin fizik.

Pas fazës së katërt, kandidatët do t’i nënshtrohen intervistës, poligrafit (makina e së vërtetës) dhe më pas vettingut, vlerësimit të kontrollit të pasurisë së tyre, si edhe të familjarëve.

Nga 103 kandidatë do të zgjidhen vetëm 60 që do të bëhen pjesë e FBI-së Shqiptare, njeri prej të cilëve do të jetë zv.drejtuesi i BKH./Opinion.al

Pas