Life Style

Prishet pallati me grafite, artistët fitojnë 6,7 milionë dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:25 - 21/02/20 |
el ida

Disa artistë do të përfitojnë 6,7 milionë dollarë dëmshpërblim, pasi pikturat e tyre murale në një bllok banesash në New York u shkatërruan kur godina u prish për të ndërtuar aty një kompleks luksoz.

Vendimi ishte marrë fillimisht në vitin 2018, por u la në fuqi nga një Gjykatë Federale Apeli, e cila vendosi se veprat e 21 artistëve nuk duheshin prishur.

Gjykata arsyetoi vendimin e saj duke thënë se veprimi shkelte “Aktin e të Drejtave të Artistëve të Arteve Pamore të vitit 1990”, që mbron veprat e artistëve.

Sipas Gjykatës, veprat e pikturuara në lagjen Kuins të Nju Jorkut, në vendin e quajtur “5Pointz” ishin shndërruar në një pikë tërheqëse për turistët.

Aty shkonin me mijëra vizitorë çdo ditë, dhe vendi ishte përdorur edhe si shesh xhirimi për filmin e vitit 2013, “Now You See Me”./Opinion.al

Pas