Bota

Pretendimet për manipulime/ Ish-kandidati për president: Trump po gabon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:30 - 06/11/20 |
Al Do

Ish-kandidati republikan për presidenti, Mitt Romney kritikoi Donald Trump për ngritjen e akuzave të pabazuara për manipulim votash në zgjedhjet presidenciale, pasi Joe Biden është pranë fitores.

Senatori republikan tha se presidenti është “brenda të drejtave të tij” për të kërkuar rinumërimin në shtetet me rezultat të ngushtë dhe për të bërë thirrje për hetime të parregullsive specifike të pretenduara.

Por Romney vuri në dukje se Trump ishte “i gabuar” për të nxitur pretendime të pabazuara për zgjedhje të manipuluara sepse “duke bërë kështu dëmton kauzën e lirisë këtu dhe në të gjithë botën”.

Presidenti është brenda të drejtave të tij për të kërkuar rinumërimin, për të bërë thirrje për hetim të parregullsive të pretenduara të votimit kur ekzistojnë provat, dhe për të ezauruar mjetet juridike – bërja e këtyre gjërave është në përputhje me procesin tonë zgjedhor. Ai është gabim kur thotë se zgjedhjet ishin të manipuluara, të korruptuara dhe të vjedhura – duke bërë kështu dëmton kauzën e lirisë këtu dhe në të gjithë botën, dobëson institucionet që qëndrojnë në themel të Republikës dhe ndez pasione shkatërruese dhe të rrezikshme.”

Disa nga kolegët republikanë të Romney kanë thënë që Trump duhet të tregojë prova nëse beson se zgjedhjet u njollosën nga mashtrimet. Fushata e rizgjedhjes së presidentit nuk ka nxjerrë ende asnjë provë për të mbështetur këto pretendime./ Opinion.al

Pas