Bota

Presidentja e Tajvanit: Askush nuk mund të na detyrojë të ndjekim rrugën e Kinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:19 - 10/10/21 |
Opi Nion

“Tajvani nuk do t’i përulet presionit të Pekinit dhe do të mbrojë demokracinë e tij. Ne nuk jemi më të marxhinalizuar”, pohoi Presidentja Tsai Ing-wen në Ditën Kombëtare, duke përmendur marrëdhëniet “solide” me SHBA, ato “të shkëlqyera” me Japoninë dhe ato “gjithnjë e më të ngushta” me BE.

“Sa më shumë që arrijmë, aq më i madh është presioni nga Kina: askush nuk mund ta detyrojë Tajvanin të ndjekë rrugën që Kina ka ndjekur për ne”, shtoi Tsai pas asaj që tha Presidenti Xi Jinping, sipas të cilit “detyra historike e ribashkimit të plotë të atdheut duhet të përmbushet dhe me siguri do të ndodhë”./Opinion.al

 

 

Pas