Bota

Video/Tragjedi në teatrin e famshëm “Bolshoi”, një balerin vritet në skenë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:28 - 10/10/21 |
Opi Nion

Një balerin në Teatrin e famshëm Bolshoi në Moskë u vra të Shtunën në një aksident që ndodhi në skenë gjatë një shfaqje opere. Bolshoi sqaroi se aksidenti ndodhi gjatë një ndryshimit të skenografisë gjatë interpretimit të operës “Sandko”, nga kompozitori rus Nikolai Rimsky-Korsakov.

“Opera u ndal menjëherë dhe publikut iu kërkua të largohej,” u citua Balsoi nga agjencia ruse e lajmeve Interfax.

37-vjeçari, i cili u plagos rëndë, mori ndihmën e parë përpara se të mbërrinte një ambulancë, sipas të njëjtit burim.

Interfax gjithashtu citoi një burim të thoshte se balerini u vra nga një devijim që ndodhi gjatë ndryshimit të skenografisë. Burimet i thanë gjithashtu agjencive ruse të lajmeve RIA dhe TASS se artisti u godit nga një element i skenës që u rrëzua.

Kjo nuk është tragjedia e parë me të cilën përballet ky teatër i mirënjohur i Moskës: në korrik 2013, një violinist humbi jetën pasi ra mbi orkestër./Opinion.al

 

Pas