Aktualitet

Presidentja e KE: Metodologjia e re për zgjerimin i hap rrugë negociatave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:43 - 16/02/20 |
Opi Nion

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen është shprehur se metodologjia e re për zgjerimin e Bashimit Europian i hap rrugë negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut para Samitit të majit në Zagreb.

Ursula von der Leyen tha nga Brukseli se BE ka interes që të ketë afër Ballkanin Perëndimor ndërsa theksoi se të dyja palët duhet të fitojnë besimin ndaj njëra-tjetrës.

”Sonte, siç e dini kishim prioritet Ballkanin Perëndimor në Komision dhe e dini që është në interesin e përbashkët ta kemi sa më afër Bashkimit Europian Ballkanin Perëndimor. E dini që kemi rishikuar metodologjinë tonë dhe pas rishikimit kjo metodologji duhet të krijojë dhe rifitojë besimin e ndërsjelltë te procesi sepse përshpejton status quo-n e reformave dhe nga ana tjetër krijon prespektivë të besueshme për Ballkanin Perëndimor që t’i bashkohen në të ardhmen BE-së. Gjithashtu i hap rrugën Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit. Në lidhje me samitin po përgatisim një paketë investimesh nga Komisioni dhe shpresojmë që Këshilli të japë dritën jeshile në këtë aspekt. Nesër do të mbahet Konferenca e donatorëve për Shqipërinë me qëllim që të ngremë fonde për rindërtimin pas tërmetit të rëndë që ka goditur Shqipërinë. Faleminderit”- tha Ursula von der Leyen.

Pas