Aktualitet

Presidenti/ Mblidhet grupi parlamentar i PS, Balla: Kandidati plotëson kriteretBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:22 - 04/06/22 |
Opi Nion

Është mbledhur Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste për të mbledhur firmat për kandidaturën e Presidentit të ri të Shtetit, Bajram Begaj.

Në nisje të mbledhjes kreu i grupit Parlamentar të PS ka deklaruar se Kryesia e PS ka marrë vendimin për ti propozuar grupit parlamentar zotin Bajram Begaj. Sipas Ballës, Begaj plotëson kriteret kushtetuese ligjore.

“Kryesia e PS ka marrë vendimin për ti propozuar grupit parlamentar si më postë vijon.

Duke mbajtur në konsideratë pozicionin kushtetues e rolin që i jep kushtetiuta Presidentit, cilësitë pa orientim politik, për të propozuar kandidatin me integritetin më të lartë. Kryesisa i propozon grupit si kandidat për president zotin Bajram Begaj. Bajram Begaj plotëson kriteret kushtetuese ligjore. Zoti Begaj nuk ka asnjë pengesë ligjore për të qenë kandidat për President. Besimim se kjo kandiaturë do mbështetet dhe nga deputetë të tjerë të Kuvendit”-tha Balla.

 

Pas