Bota

Presidenti i Iranit: Trump ishte një mallkim, me Biden presim…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:48 - 25/11/20 |
Opi Nion

Irani ka reaguar pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ku fitoi demokrati Joe Biden.  Presidenti iranian, Hassan Rouhani ka thënë se  Irani dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të kthehen lehtësisht në raportet që ekzistonin përpara zgjedhjes së Donald Trump si president.

Rouhani shtoi se pret që marrdhëniet mes vendeve të jenë të njëjta si në kohën e administratës së Barack Obamës, e cila firmosi marrëveshjen bërthamore me Teheranin. Megjithatë ai kërkoi një kompensim për politikat e gabuara të Trump.

“Shpresojmë që administrata e ardhshme e SHBA-ve, si hap i parë, të dënojë kategorikisht politikat e Trump ndaj Iranit. Politikat që shkelnin të drejtat e njeriut dhe politikat që ishin akte terrorizmi, këto duhet të dënohen. Qeveria e re e SHBA-ve do të duhet të kompensojë politikat e këqija që u miratuan gjatë katër viteve të fundit nga administrata e mëparshme.”, tha Rouhani.

Ai pati edhe një koment të drejtëpërdrejtë për Trump.

“Falë Zotit ky mallkim po përfundon për popujt e Lindjes së Mesme dhe atë amerikan gjithashtu.”

Fitorja e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale, ka rritur mundësitë që Shtetet e Bashkuara t’i ribashkohen marrëveshjes mes Iranit dhe fuqive të mëdha të 2015-ës, nga e cila u hoqën sanksionet në këmbim të kontrollit ndërkombëtar të programit bërthamor të Teheranit. Tump e braktisi ujdinë në 2018-ën, duke bërë Irani të rikthehet në politikat e vjetra.

Pas