Bota

Presidenti finlandez telefonon Putin: I thashë se do aplikojmë në NATO


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 14/05/22 |
Opi Nion

Presidenti finlandez telefonoi sot homologun e tij rus Vladimir Putin për t’i thënë atij se Finlanda do të aplikonte për anëtarësim në NATO në ditët e ardhshme.

Në një deklaratë, Presidenti Sauli Niinistö tha se i tha Putinit se si lëvizjet e fundit nga Rusia, së bashku me pushtimin e Ukrainës, “kanë ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë”.

“Biseda ka qenë e drejtpërdrejtë dhe e drejtpërdrejtë është zhvilluar, pa acarime. Shmangia e tensioneve konsiderohej e rëndësishme”, thotë Niinistö.

Rusia ka kërcënuar prej kohësh me pasoja nëse fqinjët e saj të afërt bashkohen me NATO-n,  aleancën ushtarake perëndimore e themeluar pjesërisht për të shmangur kërcënimin nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1949.

Edhe Suedia pritet gjerësisht të ndjekë shembullin e Finlandës në ditët e ardhshme./Opinion.al

Pas