Bota

Presidenti afgan u arratis me 4 makina dhe një helikopter plot me para


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:11 - 17/08/21 |
Opi Nion

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani u largua nga vendi me katër makina dhe një helikopter të mbushur plot me para, ka pohuar Rusia.

Agjencia shtetërore e lajmeve të Moskës, RIA Novosti, bëri një raport mbi arratisjen e fshehtë të presidentit Ghani nga Afganistani në fundjavë, kur talebanët po sulmonin nga të gjitha anët kryeqytetin.

Një zëdhënës i ambasadës ruse në Kabul, Nikita Ishchenko, u citua të ketë thënë: “Rrëzimi i regjimit karakterizohet nga mënyra se si Ghani u arratis nga Afganistani: katër makina u mbushën me para, ata u përpoqën të fusnin një pjesë tjetër të parave në një helikopter, por jo të gjitha. Disa i lanë në tokë kur ikën”.

Presidenti i Afganistanit u arratis nga Pallati Presidencial në Kabul ditën e dielë, kur talebanët ishin në periferi të kryeqytetit.

“Për të shmangur gjakderdhjen, mendova se ishte më mirë që të largohesha”, shkroi Ghani në Facebook, në komentin e tij të parë pas arratisjes./Opinion.al

Pas