Te Fundit

‘Prenga’ zbret në Bruksel, ja si e komentojë kolegët europianë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:02 - 15/09/15 |
b.f

BRUKSEL –  Nuk ka mbetur jashtë vemendjes së eurodeputetëve edhe rasti i deputetit Armando Prenga gjatë diskutimeve për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm të PE. Eduard Kukan tha se “kemi dëgjuar për akte kriminale nga deputetë shqiptarë. I fundit ishte zoti Prenga, që qëlloi mbi qytetarët. Kjo është e tmerrshme. Ka herë që në Shqipëri, situata duket si në filma me kauboj. Do më falni, më falni vërtet, por kështu duket”.

Ndërkaq Kukan dhe Fleckenstein të pyetur nga gazetarja e tv ‘Klan’ në Bruksel, ErisA Zyka thanë:

Eduard Kukan, eurodeputet: Është vërtet e rëndë të qëllosh mbi qytetarët dhe kjo e bën më urgjente zgjidhjen e kësaj çështjeje dhe spastrimin e klasës politike, që të mos lejohen persona që kanë të shkuar kriminale që të marrin pjesë në jetën politike. Sa më shpejt që ky ligj të aprovohet, aq më mirë është për të gjithë.

Knut Fleckenstein, raportues për Shqipërinë: I bashkangjitem asaj që u tha. Desha të shtoja që gjithë sistemi i drejtësisë duhet të reformohet dhe të  depolitizohet. Depolitizimi i institucioneve është pika më rëndësishme për mua, sepse nëse qytetarët kan besim te gjyqësori dhe nëse ata janë të vetëdijshëm që prokurorët dhe gjyqëtarët nuk janë të lidhur me politikën e kësaj apo asaj partie, ata do të guxojnë të denoncojnë raste në polici apo në prokurori.

Zoti Kukan ju thatë, që nuk mund ti cilësoni zgjedhjet vendore si të lira dhe të ndershme dhe dukej se zoti Fleckenstein nuk ndan të njëjtin mendim me ju. Përse?

Eduard Kukan, eurodeputet: Unë përmenda që raporti i OSBE/ODIHR është kritik. Unë thashë që kishte disa vlerësime pozitive dhe unë i përmenda ato, por kishte tepër shembuj parregullsish etj etj. Isha i gëzuar kur zonja Glover, shpjegoi se ata nuk e kanë përdorur  këtë terminologji, sepse në fakt, në asnjë faqe të raportit nuk gjendet shprehja : Zgjedhjet ishin të lira dhe të ndershme » Prandaj, unë e vura në pah. Por ajo shpjegoi, se OSBE/ODIHR ka disa rregulla dhe kritere që përdor në këtë rast dhe ndoshta për këtë arsye, kjo frazë nuk gjendej në raport. Unë desha të tregoj që është e rëndësishme të jemi objektivë. Kur ka gjëra pozitive t’i themi dhe po ashtu të flasim edhe kur ka gjëra negative. Mua më duket se ka tepër gjëra negative në raportin e OSBE/ODIHR.

Knut Fleckenstein, raportues për Shqipërinë: Ne në fakt jemi tërësisht dakort, vetëm që Kukan thotë gota është gjysëm plot, unë them që është gjysëm bosh. Pra, ne jemi dakort mbi gjysmën dhe që mbetet shumë punë për të bërë.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas