Politikë

Premton Basha: Do të paguajmë stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:05 - 02/11/20 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shprehur gjatë një takimi me studentët se PD nuk i njeh zgjedhjet në universitete, pasi ishin fiktive.

Po ashtu, Basha premtoi para studentëve se  do të investojmë gjysmën e fondit të paketës për universitetin për të paguar stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit.

Më tej kryedemokrati, shtoi se autonimia e Universiteteve do jetë e garantuar me PD-në në pushtet

“Ai tetë vjet këtë punë ka bërë mendoni që do ndryshojë 8 vitet e ardhshme? Ndaj them duhet larguar e keqa. Me ne do të ketë një ndryshim të thellë dhe të shpejtë. Ju përmenda çështjen e tarifave që në 2008 ka qënë një nga problematikat kryesore, Ne do të investojmë që studentët shqiptarë të kenë mundësi të bëjnë praktikë. Gjysma e fondit të paketës për universitetin shkon për të paguar stazhin e 10 mijë studentëve çdo vit. Do paguhet nga shteti që nga viti ynë i parë në pushtet. Ata do marrin 30 mijë lekë në muaj para se të shkojnë tek praktika e punës. Që ditën e parë në pushtet, PD dhe qeveria e re do mundësojnë që zëri juaj dhe i pedagogëve të dëgjohet. Qeverisjen ne do t’ja lëmë vetë universteteve, do kene autonomi. Ju e pedagogët do i vendosni vetë rregullat”,- tha Basha./ Opinion.al

Pas