Sport

Portugalia kampione e Ligës së Kombeve


               Publikuar në : 22:49 - 09/06/19 |
Al Do

Portugalia është kampionia e Ligës së Kombeve. Luzitanët arritën të mposhtnin në një finale emocionuese Holandën e cila me gjithë talentet e saj dhe lojën e bukur nuk arriti dot ti shkaktojë Prortugalisë humbjen e parë në këtë kompeticion.

Ndeshja mbaroi me rezultatin 1-0 dhe goli i vetëm u shënua nga Gonçalo Guedes. Pas një pasimi nga Bernardo Silva, mesfushori i Valencias lëshoi një goditje të fuqishme nga vija e 16 metrave të cilën Cillesen nuk mundi ta ndalonte.

Pjesa e parë megjithëse foli më shumë për tulipanët nuk pati raste të pastra shënimi. Ndeshja mori më shumë vrull në pjesën e dytë sidomos pas minutës së 60 kur u shënua dhe goli.

Ky triumf i Portugalisë mes më të mirave të europës vjen pas suksesit të saj tri vite më parë në Kampionatin Europian. /Opinion.al

 

 

Pas