Bota

Porti i Bejrutit përfshihet sërish nga flakët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:12 - 10/09/20 |
Al Do

Një zjarr i madh shpërtheu në portin e Bejrut të enjten, vetëm disa javë pasi shpërthimit masiv që vrau rreth 200 njerëz.

Guvernatori i Bejrut Marwan Abboud u tha banorëve të qëndronin larg zonës së portit “për sigurinë e tyre” dhe të lejojë zjarrfikësit të kryejnë detyrat e tyre pa pengesa, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve NNA.

Shkaku i zjarrit nuk u bë i qartë menjëherë, por ushtria libaneze tha në një deklaratë se ai filloi në një depo ku mbahen vaji dhe gomat në tregun pa taksa të portit. Asnjë viktimë nuk është raportuar.

Shumë banorë të Bejrutit që shpërndanin video në mediat sociale shprehën shqetësimin e tyre se një tjetër katastrofë mund të godiste qytetin e tyre, duke thënë se skenat ishin shumë të njohura.

Ndërkohë janë duke u bërë përpjekje për të shuar zjarrin, i cili duket se është përhapur në magazinat ngjitur./ Opinion.al

Pas