Aktualitet

Plani me 3 pika i qeverisë, Basha: Po fsheh vjedhjen e radhës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:51 - 09/10/21 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas prezantimit nga kreu i qeverisë, Edi Rama, të planit të qeverisë me tre pika pas shpalljes një ditë më parë të emergjencës për furnizimin me energji elektrike.

Në një status në Twitter, Basha shkruan se Rama thjesht po fsheh vjedhjen e radhës përmes OSHEE duke e justifikuar me “krizë”.

“Krizë” për të fshehur vjedhjen: Thjesht po fsheh vjedhjen e radhës përmes OSHEE duke e justifikuar me “krizë”. Njësoj siç bëri me tenderat sekretë gjatë pandemisë. Njësoj siç bëri me tenderat e ushqimeve për familjet e goditura nga tërmeti”, shkruan Basha.

Kryeministri Rama më herët prezantoi planin e qeverisë me tre pika.

“Ka tre pika. E para garantimin pa ndërprerje të energjisë. Mbrojtja e familjes dhe bizneseve të vogla nga rritja e çmimit të energjisë.  E treta garantimin e fondit të nevojshëm likuid për ndërveprimin me tregun. 100 mln euro për kompaninë për shpërndarjen dhe 100 mln euro tjetër për të siguruar pikën 1 dhe pikën 2″, tha Rama./Opinion.al

Pas