Aktualitet

Piramida/Rama:Projekti më i vështirë,u kthye në simbol të “tokës së xanun”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:42 - 04/02/21 |
Doriana Çepunaj

Në ceremoninë e organizuar për “rijetëzimin” e Piramidës, pas ambasadores Yuri Kim ka folur edhe kryeministri Edi Rama.

Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë tha se projekti për Piramidën ka qenë më i vështiri për të jetësuar harmonizimin mes të shkuarës dhe të ardhmes.

“Piramida u kthye si një lloj simboli i tokës së xanum nga bashkëpunimi i aktorëve të shtetit me aktorët sipërmarrës dhe hapësira qendrore mbeti gjithmonë një vend i shkretë. Më pas lindi ideja për ta kthyer në territor të parlamentit të ri, gjë që në mënyrë të papritur krijoi një acarim te brezi më i ri që ishte pak ose aspak i lidhur me botën e dikurshme që sapo kishte nisur të hynte në botën digitale dhe rrjetet sociale nisën të përdoren për të thirrur njerëzit për protestë. Protestuesit ishin më të rinjtë që nuk kishin asnjë lidhje me Enver Hoxhën që donin të ruanin një shenjë të një kujtese që ishte kujtesë kolektive e kësaj bashkësie që ruhet nga brezi në brez përmes ndërhyrjeve për ta sjellë në godinë të kohëve të tjera. Që godina të jetë shprehje e një ambicie që mishëron të ardhmen përtej përkatësive. Duke qenë se e kam pasur gjithmonë që kur u bëra kryetar i bashkisë së Tiranës, në mendje për ta kthyer në godinë karakteristike. Hapësirat e saj nuk janë të përdorshme për çfarë doqoftë. Sfida më e madhe është programi.

Uroj që koha në kërkim të programit të kësaj godine nuk ka qenë kohë e humbur por na ka dhënë mundësinë që ideja që sot e bën projekt ambicioz, të merrte formë bashkë me zhvillimet e shpejta që na ka sjellë koha digitale. Kjo godinë është në një kohë edhe foleja e gatshme për të pritur ekstremin e hapësirës së lirisë përmes krijimit të kushteve për më të rinjtë që të hyjnë në botën e universit digital. Sot projekti i plotëson të gjitha kushtet për t’i qëndruar kohës dhe për t’i ndihmuar të gjithë që të mos harrojnë se nga vijnë. Kjo godinë është gati t’i shërbejë ekstremit të kundërt të asaj që donte Enver Hoxha.”, tha Rama.

 

 

 

 

 

Pas