Bota

Pezullimi i Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut,ja si votuan disa shtete


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:33 - 07/04/22 |
Opi Nion

Pak më parë u bë i ditur edhe pezullimi i Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, vendim i cili erdhi pas akuzave për krime lufte në Ukrainë.

Por si votuan disa nga shtetet e botës për këtë çështje?

BBC shkruan se 93 vende votuan pro pezullimit, 24 kundër dhe 58 abstenuan.

Ndër vendet që mbështetën pezullimin ishin SHBA, vendet e Bashkimit Europian, Britania e Madhe dhe natyrisht vetë Ukraina.

Kina, Siria dhe Bjellorusia ishin mes atyre shteteve që votuan kundër pezullimit, ndërsa India, Egjipti dhe Afrika e Jugut ishin midis kombeve që abstenuan./Opinion.al

Pas