Bota

“Peshk racist”/ Vandalizohet statuja e “Sirenës së vogël”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:20 - 03/07/20 |
Al Do

Një nga simbolet më të njohur të Danimarkës, veçanërisht të kryeqytetit Kopenhagën, është vandalizuar dhe kjo ka lënë të shokuar opinionin publik.

Statuja e “Sirenës së vogël”, me protagoniste personazhin e përrallës së Andersenit, është sulmuar nga të panjohur që kanë ngjitur parulla dhe shkruar të piedistali fjalinë ”Peshk racist”.

Statuja ka qenë e vandalizuar disa herë në historinë e saj, koka e saj për shembull është vjedhur dy herë në 1964 dhe 1998.

Por arsyet e shkruara të sulmit lejnë të gjithë me gojë të hapur.

“Më vjen shumë vështirë të kuptoj çfarë racizmi mund të ketë në një përrallë si ajo e Sirenës së Vogël”, thotë Ane Grum- Schëensen i qendrës Andersen.

Statuja të shumta janë tashmë objektiv i protestave antiraciste që shpërthyen pas episodit të vrasjes së afro-amerikanit George Floys në Mineapolis. /Opinion.al

Pas