Bota

Përmbyset anija me emigrantë në Greqi, 13 të vdekur, 62 persona u shpëtuan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:45 - 25/12/21 |
Opi Nion

Të paktën 13 persona humbën jetën pasi një varkë me emigrantë u përmbys në detin Egje të premten vonë, duke e çuar në 27 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga tre aksidente të ndodhur brenda pak ditësh me emigrantë në ujërat greke.

Mbytjet erdhën pasi kontrabandistët favorizojnë gjithnjë e më shumë një rrugë të rrezikshme nga Turqia në Itali, e cila shmang ishujt lindorë të Egjeut të patrulluar më shumë në Greqi.

Mediat greke shkruajnë se rojet bregdetare shpëtuan 62 persona pasi një varkë me vela u përmbys të premten vonë, rreth 8 kilometra (5 milje) nga ishulli Paros, në Egjeun qendror. Të mbijetuarit i thanë rojes bregdetare se rreth 80 persona kishin qenë në anije.

Pesë anije patrullimi të rojes bregdetare, nëntë anije private, një helikopter dhe një aeroplan transporti ushtarak vazhduan kërkimin gjatë natës për të mbijetuar të tjerë, thanë autoritetet, ndërsa morën pjesë edhe zhytës të rojes bregdetare.

Kontrabandistët me bazë në Turqi kanë mbushur gjithnjë e më shumë jahte me emigrantë dhe refugjatë dhe i kanë dërguar drejt Italisë.

Më parë, 11 persona u konfirmuan të vdekur pasi një varkë me vela goditi të enjten një ishull shkëmbor rreth 235 kilometra (145 milje) në jug të Athinës, pranë ishullit Antikythera. Rojet bregdetare thanë të premten se kishte 90 të mbijetuar – 52 burra, 11 gra dhe 27 fëmijë – të cilët u shpëtuan pasi kaluan orë të tëra në ishull./Opinion.al

Pas