Bota

 Përfundon takimi mes Guterres dhe Lavrov: Rusia do të mbrojë civilët në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:09 - 26/04/22 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kanë përfunduar konferencën e tyre për shtyp pas takimit sot në Moskë.

BBC shkruan se Lavrov u ankua duke thënë se përfshirja perëndimore në Ukrainë ishte përdorur si një bazë për të kufizuar, kontrolluar dhe përkeqësuar Rusinë.

Ai gjithashtu fajësoi konfliktin aktual për “shkeljen” e Perëndimit në “hapësirën gjeopolitike” të Rusisë, duke anashkaluar ndikimin rus në Ukrainë.

Lavrov përsëriti pretendimin e Kremlinit se banorët e rajonit të Ukrainës lindore të Donbasit kishin nevojë për çlirim nga “nazistët”.

Por ai tha gjithashtu se Rusia do të punojë me OKB-në për të mbrojtur civilët.

Guterres tha se kishte mbajtur “diskutime të sinqerta” me Lavrov dhe përsëriti pikëpamjen e OKB-së se lufta ishte një shkelje e integritetit të territorit të Ukrainës dhe kundër kartës së OKB-së.

Ai tha se përkundër dallimit në pozicione për shkakun e luftës, ishte në interesin e të gjithëve për t’i dhënë fund armiqësive dhe bëri thirrje për korridore të sigurta për evakuimin e civilëve.

Guterres e përfundoi deklaratën e tij duke bërë thirrje për respektimin e ligjeve ndërkombëtare dhe rikthimin e bashkëpunimit për të kapërcyer sfidat e ndryshimeve klimatike dhe epidemive./Opinion.al

Pas